Hazan Gazete Yayınları >

Hazan Gazete Yayınları

[ Yazdır ]
TEMİZLİK MAKİNALARI ÜRETİCİSİ HAZAN GEÇEN YIL HEDEFİNİN ÜSTÜNDE BÜYÜDÜ

Hazan Isı ve Makine Sanayi, yüzde 20 oranındaki hedefine karşılık 2008 yılında yüzde 33’lük büyüme gerçekleştirdi.

1980 yılında kurulan firmalarının, “Yerli Üretimde Kalite” hedefinden sapmadan faaliyetini sürdürdüğünü aktaran firma yetkilisi, temizlik makineleri konusunda yürüttükleri AR-GE çalışmaları sayesinde sektördeki önemli yeniliklere öncülük ettiklerini ve taklitlerine karşı patent alarak buluşlarını koruma altına aldıklarını belirtti.

İhracat pazarlarına son olarak Romanya’yı ekleyen Hazan Isı ve Makine, bu yıl da İran ve Rusya pazarına girmeyi hedefliyor.

Endüstriyel temizlik makinaları üretimi ve dış ticareti konularında faaliyet gösteren Hazan Isı ve Makine’nin İhracat Müdürü Sezgin Bey, gerçekleştirdikleri büyümede iç piyasanın yanı sıra ihracat pazarlarında ki gelişmenin de etkili olduğunu söyledi. İhracat yaptıkları Suriye, Azerbaycan ve Avustralya gibi ülkelere ek olarak Avrupa Birliği üyesi Romanya’nın da eklendiğini bildiren firma yetkilisi, bu yıl için öngördükleri hedef pazarlar arasında İran ve Rusya’nın da yer aldığını kaydetti.

Temizlik makineleri sektörünün önde gelen markalarından biri olduklarını, yüksek kaliteli ve geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunduklarını kaydeden firma yetkilisi, “Ürünlerimizi daima “Hazan” markalı olarak satmaktan yanayız. Çünkü ürünlerimizdeki kalitenin markamız ile bağdaştığından eminiz” diye konuştu.

Firmalarının Alman TUV SUD  ISO 9001 kalite belgesine sahip olduğunu ifade eden İhracat ve Pazarlama  Müdürü Sezgin Bey, endüstriyel temizlik makineleri tasarımı, üretimi, satış ve satış sonrası faaliyetlere ilişkin hizmetlerle ilgili yükümlülükleri kapsayan bu belgelerin, kalite yönetim sistemine uygun olarak çalıştıkları ve standartlara uygun olarak çalıştıkları ve standartlara uygun üretim gerçekleştirdiklerini ispatladığını söyledi. Ayrıca temizlik makinaları konusunda patent belgesi, marka tescil belgesi, sanayi sicil belgesi ve hizmet yeterlilik belgesine sahip olduklarını kaydetti.

Referansları arasında Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığını ileten firma yetkilisi, bunlar arasında Ford Otosan, Renault, Honda Türkiye, Arçelik, Teknosa, Toyota, Pirelli, Nuh Çimento, Olmuksa ve daha birçok firmanın yer aldığını belirtti.

Sezgin Bey, sektörde yer alan ürün gruplarının genellikle Avrupa veya Çin menşeli olduğunu da belirterek, Avrupa ürün gruplarını da kaliteli ve ucuz olarak iki kategoride ele aldıklarını söyledi.

Hem Avrupa’da üretilmiş hem de kaliteli ürünlerin ciddi rakamlar olduğunu belirten firma yetkilisi, Türk tüketicisinin artık eskisi kadar gözü kapalı ürün almadığını, Çin ürünlerine artık daha mesafeli yaklaştığını söyledi.

TEMİZLİK MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİM ÇOK AZ

Firma yetkilisi temizlik makineleri sektöründe yerli üretimin yok denecek kadar az olduğunu, yerli üretim yapmaya çalışan bazı firmaların sadece fiyatı göz önüne tuttuğunda ise ürün kalitesinden bahsetmenin mümkün olmadığını savundu. Kalitesiz yerli üretim yapanların, özellikle diğer yerli üreticilere ve kendi tüketicilerine büyük zarar verdiğini anlatan firma yetkilisi, tüketicinin her yerli ürünü kötü tecrübesinden dolayı kalitesiz gördüğüne dikkat çekti.

Dünya genelinde yaşanan global krizin her ülkede ve bir çok sektörde olduğu gibi kendilerini de etkileyeceğini ifade eden Sezgin Bey,  kriz dolayısıyla ortaya çıkabilecek olumsuzlukları, iç piyasadaki mevcut bayilik ağını daha da yaygınlaştırarak ve hedefledikleri yurtdışı piyasalara girerek hasarsız aşmayı planladıklarını söyledi.
 
 http://www.hazan.com.tr/img/uploads/hab_tem.jpg